top of page
Урок №1

Тема уроку.  Художній твір як явище мистецтва, новий ірреальний світ, створений письменником, його особливість і значення. Функції мистецтва.

Мета уроку: визначити зв’язок художньої літератури з іншими видами мистецтва, її місце в житті людини; з’ясувати функції мистецтва; підвищувати рівень культури мовлення; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; формувати цілісний світогляд учнів; прищеплювати любов до України, повагу до її мови та історії; заохочувати до читання художніх книжок. 

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: виставка художньої та навчальної літератури для дітей; портретна галерея українських письменників,
творчість яких вивчатиметься в 7-му класі; дидактичний мультимедійний матеріал.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент

 

Вступне слово вчителя

1. Учитель вітає учнів з початком нового навчального року. Загально знайомить дітей із темами, які вивчатимуться в 7-му каласі, демонструє портрети письменників, твори яких вивчатимуться. Учні разом із вчителькою читають зміст підручника, гортають його сторінки.

2. Обговорення прочитаного влітку. Що найбільше сподобалося, захопило, чому?

3. Організований підпис зошитів.

 

Оголошення теми, мети, навчальних завдань уроку

 

Мотивація навчальної діяльності учнів

Мистецтво — особливий вид сприйняття дійсності згідно з законами краси. Воно може впливати на людську душу, хвилювати її й робити людину величною. Мистецтво збуджує емоції, розвиває уяву та інтелект. Про це ми й поміркуємо на сьогоднішньому уроці.

Поясніть значення висловів відомих людей про мистецтво, які є епіграфом до сьогоднішнього уроку. Подумайте, як ці слова пов'язані з нашою темою.

"Мистецтво - саме життя, і воно безсмертне"

Оскар Уальд

"Таємниця мистецтва полягає в тому,

щоб вслухатися в невимовне, милуватися невидимим"

Всеволод Овчинников

Актуалізація опорних знань учнів

 Бесіда за запитаннями

  • Що таке мистецтво? (Це творче відображення дійсності за допомогою художніх образів)

  • Які види мистецтва ви знаєте? (архітектура, скульптура, живопис, кіно, театр, література, танці, музика...)

  • Що таке художня література? (мистецтво слова, що відображає дійсність через творчу уяву, фантазію письменника в художніх образах)

  • Чим художня література відрізняється від інших видів мистецтва? (найбільш повно і всебічно відображає дійсність, вона має переваги над іншими видами, адже працює зі словом, тому здатна не обмежуватися в зображенні, розкритті внутрішнього і зовнішнього світу людини, її найтонших переживань).

Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

1. Слово вчителя.

Основною формою існування літератури як мистецтва слова є художній твір. У художньому творі автор часто використовує вигадку: розповідає про події, що начебто відбувалися у вигаданому світі, країні чи місті, з вигаданими людьми. Іноді твір художньої літератури розповідає про людей, що існували реально, але водночас автор такого твору збагачує реальні біографії вигаданими деталями чи сконструйованими розмовами. Художня історична література часто дещо відхиляються від ходу подій, зафіксованих в науковій історичній літературі. 

Письменник як фізична особа, стаючи автором твору, перевтілюється в таку особистість, яка добирає образи, творить предметний світ за власним законом, згідно з яким представляє читачеві ідеальне послання-висловлювання. Художній твір виникає як результат співтворчості творця і читача, що ведуть між собою уявнийдіалог. І цей результат співтворчості фіксується у тексті засобами писемної мови, яка є формою мовлення автора, оповідачаперсонажів. Твір художньої літератури не стільки відтворює дійсність, скільки моделює її авторське сприйняття, письменницьку візію. Автор у своєму творі створює новий ірреальний світ.

С л о в н и ч о к.
Ірреальний – який не існує, якого не буває в дійсності; уявний.

Особливість і значення такого ірреального світу, створеного письменником у літературному творі полягає в тому, що, поринувши в нього, читач відчуває різні неймовірні емоції: хвилюється, радіє, сумує, любить і ненавидить; потрапляє у різні пригодницькі, часом небезпечні, ситуації, бореться зі злом і перемагає, стаючи героєм. А все, що торкається людської душі, не забувається, бо пам’ять серця – то
найміцніша пам’ять.
Мистецтво очищає нашу душу, робить нас красивішими, добрішими, шляхетнішими, мудрішими...

2. Опрацювання вступної статті підручника ст. 3-4

3. Самостійне складання учнями опорної схеми "Функції мистецтва" за прочитаною статтею. 

4. Перевірка і корегування результатів.

Закріплення знань, умінь і навичок

1. Виконання тестових завдань на ст. 4-5 підручника.

2. Виконання практичних і творчих вправ

* Розподіліть подані поняття у відповідні комірки схеми, залежно від того, яких видів мистецтва вони стосуються.
Фігура, сцена, заголовок, слово, звукоінтонація, колір, фільм, лінія, світлотінь, акторська майстерність, книжка, картина, бюст, ноти, ви-
става, стрічка, партитура.

 

*Створення "асоціативного грона"

Створіть «асоціативне гроно» до слова «література». (Наприклад:

Л — лірична, легендарна…

І — інтригуюча, інтелектуальна…

Т — творча, талановита…

Е — емоційна, енергійна…

Р — радісна, різноманітна…

А — актуальна, асоціативна…

Т — тематична, таємнича…

У — увічнююча, узагальнювальна…

Р — романтична, розумна…

А — аналітична, автентична…)

*Складання твору за метафорою.
Складіть твір на тему «Слово», добираючи до цього поняття шість метафоричних характеристик у такій послідовності: колір– смак – запах – зовнішній вигляд (асоціація) – звук – якість переживань. Перше слово кожного рядка є назвою твору.
О р і є н т о в н е в и к о н а н н я.
Слово – ясна небесна блакить.
Слово – солодка потаємна мрія.
Слово – пропахлі полином степи.
Слово – розмаїтий квітник.
Слово – шепіт материнської молитви.
Слово – радість пізнання світу

Підведення підсумків уроку, рефлексія, оцінювання

Бе с і д а

• Який вид мистецтва вам найбільше до вподоби? Відповідь аргументуйте.
• Які функції виконує мистецтво, зокрема художня література, у житті людини?
• Яке місце мистецтва у вашому житті?
• Доведіть, що вірш Ліни Костенко "Якщо не можна вітер змалювати..." є мистецьким твором.

Домашнє завдання

Ст. 3-4, прочитати, ст. 5 усно відповісти на запитання 4-12

Скласти сенкан дослова "мистецтво"

bottom of page